534342-2023 - ResultatSverige-Linköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem Konsulttjänster Mark och Bygg
Referensnummer: 22/268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Dynamiskt inköpssystem för konsulttjänster inom projektering inom området mark och bygg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulttjänster inom mark och bygg.
Används främst av projektavdelningen
Syfte och mål
Syftet är att skapa ett dynamiskt inköpssystem där Beställaren vid behov har möjlighet att beställa konsulter inom område mark och bygg.
Omfattning
Samtliga leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven har möjlighet att ansluta sig till det dynamiska inköpssystemet. Systemet är öppet för nya leverantörer under hela giltighetstiden och antalet leverantörer begränsas ej.
Det dynamiska inköpssystemet avser konsulttjänster för projekt inom mark och bygg och innefattar projektering inom nedan:
nybyggnation
ombyggnation
tillbyggnation
underhållsprojekt
Anbudsinbjudan från DIS kommer ske genom förnyad konkurrensutsättning vid varje enskilt behov. Anbudsinbjudan via konkurrensutsättningen kommer att se olika ut beroende på behov av tjänst och vid anbudsinbjudan kommer utvärdering t.ex. ske utifrån pris, kompetens eller erfarenhet.
Konsulttjänster som kommer/ kan efterfrågas är:
Projektör konstruktion
Projektör mark
Projekteringsledare
Kommande beställningar kan omfatta samtliga Tekniska verkens anläggningar.
För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.