534521-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöring (Sotning) och brandskyddskontroll
Referensnummer: 2021-000277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Varje kommun är enligt lagen (2003:778) om skydd mot olyckor (LSO) ansvarig för rengöring och brandskyddskontroll i kommunen. Karlstadsregionens Räddningstjänstförbund (Förbundet) svarar för medlemskommunernas ansvar för sotning och brandskyddskontroll enligt förbundsordningen. Medlemskommuner i Förbundet är Karlstad, Hammarö, Grums, Kil, Forshaga och Munkfors. Denna upphandling avser alla medlemskommuner förutom Munkfors.
Uppdraget utgörs av att på Förbundets vägnar genomföra rengöring och brandskyddskontroll enligt lagen (2003:778) om skydd mot olyckor och därtill tillhörande bestämmelser i form av föreskrifter, i Karlstads, Kils, Forshagas, Grums och Hammarö kommun. information till allmänheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 75250000 Brandkårs- och räddningstjänster, 75251110 Brandskyddstjänster, 90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebära att det årligen bör genomföras cirka 22 000 rengöringar och 6 500 brandskyddskontroller. Därtill tillkommer uppgifter såsom Förbundets sakkunnige i sotningsfrågor generellt och bygglovsärenden specifikt, olycksundersökningar, deltagande i övrig myndighetsutövning i Förbundet samt vid behov informera allmänheten.