Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel i konsumentförpackning
Referensnummer: STK-2020-1256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Avrop från ramavtalet avser leveranser av livsmedel i konsumentförpackning till kommunens enheter som har behov av mindre förpackningar. Varorna ska beställas i leverantörens webbshop och de beställda varorna ska plockas, packas och köras ut av leverantören till beställarens enhet. Leverantören ska erbjuda ett fullskaligt butiksortiment inom varugrupperna färskvaror/djupfryst/kolonial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen