Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern revision
Referensnummer: UH-2022-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Löf regionernas ömsesidiga försäkringsbolag (Löf) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen Extern revision. Upphandlingen avser årlig granskning av Löf som ska utgöra huvudsakligt underlag för de externa revisorernas ansvarsprövning. För år 2023 kommer Löf att fakturera en premie om 1 375 MSEK. Bolagets balansomslutning är ca 14 000 MSEK. Uppdraget preciseras närmare i kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens totala värde uppskattas till cirka 4 400 000 SEK exklusive moms. Omfattningen antas vara 650 timmar per år. Uppgiften ska ses som en upplysning eftersom Löf inte garanterar en specifik volym.