534592-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp och hyra av AV-utrustning till mötesrum
Referensnummer: KSUH20/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla köp och hyra av AV-utrustning för mötesrum.
Upphandlingen omfattar inköp/hyra av produkter och tjänster för att upprätthålla och vidareutveckla den befintliga tekniklösningen för mötesrum, informationstavlor samt Windows Collaboration skärm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inköp/hyra av produkter och tjänster för att upprätthålla och vidareutveckla den befintliga tekniklösningen för mötesrum, informationstavlor samt Windows Collaboration skärm. All utrustning skall vara fabriksny och ej begagnad.
Då flera av mötena hålls utanför kontorstid och utan tillgång till ordinarie teknisk personal så är det nödvändigt att skärmar följer nuvarande standard för trådlös uppkoppling.
Då ombyggnationer och omflyttningar sker löpande i verksamheten, är det viktigt att lösningen är paketerad som en enhet och i form av möbellösning som vid behov kan flyttas mellan olika mötesrum.
På grund av fysiska förutsättningar i konferensrummen är höjd/bredd/djup mått avgörande på respektive modell.
Ekerö kommun avser även upphandla informationstavlor för montering i inomhusmiljö, samt Windows collaboration skärm för projektplatser.
Leverantören skall implementera den nya lösningen i beställarens befintliga kontorsmiljö.