534659-2023 - ResultatSverige-Stockholm: System för registrering och undersökningsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bentäthetsmätare GE Lunar IDXA
Referensnummer: K 2023-3594
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av bentäthetsmätare GE Lunar IDXA
Utrustning som möjliggör benmineralmätning/bentäthet med DXA
Utrustningen används för att kontinuerligt undersöka patienter och används i fortgående forskningsprojekt
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur, 33111600 Apparatur för radiografi, 33111660 Bentäthetsmätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av en bentäthetsmätare GE Lunar IDXA