534876-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
INFORMATION OM EN KOMMANDE EXTERN REMISS - TVÄTT- OCH TEXTILSERVICE
Detta är ett informationsmeddelande om att Region Stockholm planerar att skicka ut utkast avseende delar av upphandlingsunderlaget i upphandlingen av tvätt- och textilservice på extern remiss. Preliminärt avser Region Stockholm att annonsera den externa remissen i november 2023 (cirka vecka 45-46). Tiden kan dock komma att ändras. Syftet med detta meddelande är att informera potentiella leverantörer om den kommande externa remissen där potentiella leverantörer får möjlighet att inkomma med synpunkter på underlaget. Observera att detta endast är preliminär information och att Region Stockholm inte förbinder sig att skicka ut underlaget på extern remiss. Observera även att övrig information i denna förhandsannons endast är preliminär och att informationen kan komma att ändras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Information om Extern remiss - Tvätt- och textilservice
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311100 Tvätthantering, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Stockholm avser att upphandla tvätt- och textilservice. Upphandlingen kommer preliminärt i huvudsak att omfatta nedanstående delar. Regionen avser att annonsera delar av underlaget inom ramen för en extern remiss där potentiella leverantörer får möjlighet att inkomma med synpunkter på underlaget.
• Tvätt- och textilservice
• Tvätt- och textilservice av kundägda textilier
• Tillhandahålla hyrtextilier
• Försäljning av engångsartiklar
• Transport av textilier till och från Avropande enheter.
Del nr: 2
Region Stockholm avser att upphandla Tvätt- och textilservice. Upphandlingen kommer preliminärt i huvudsak att omfatta nedanstående delar. Regionen avser att annonsera delar av underlaget inom ramen för en extern remiss där potentiella leverantörer får möjlighet att inkomma med synpunkter på underlaget.