534911-2023 - ResultatSverige-Överkalix: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Kollektivtrafik i Norrbotten, Linje 910. Objekt 05.2023.059
Referensnummer: 05.2023.059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Norrbotten AB har för avsikt att upphandla kollektivtrafik i länet med trafikstart år 2024.
Linje vilken är föremål för upphandling är L910 "Flygbilen", med trafik inom kommunerna Arjeplog samt Arvidsjaur.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen