534919-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Säkerhetstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningsuppdrag
Referensnummer: UH2018/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet kommer tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Välkommen att ansökan om att få delta i Uppsala universitets upphandling av $Procurement.Name$.
Uppsala universitet genomför ett förhandlat förfarande för att ta tillvara leverantörernas kunskap och erfarenhet kring vilka möjligheter till lösningar som finns.
Syftet med upphandlingen är det ska resultera i en leverans av ett bevakningsuppdrag som på bästa sätt tillgodoser Uppsala universitets behov.
Uppsala universitets målbild är att finna en lösning som erbjuder studenter och personal men även besökare en trygg miljö genom att områdesbevaka campusområdena i Uppsala dygnet runt. Detta skapar en hög grad av synlighet, flexibilitet och rörlighet. Områdesbevakningen ska varvas med rondering per bil och till fots för att uppnå optimal bevakning.