534924-2018 - PlaneringSverige-Västerås: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samråd inför kommande trafikupphandlingar inom Svealandstrafiken AB
Referensnummer: VL 180097
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till SIU inför upphandling av kollektivtrafik (trafikavtal och ramavtal trafik) inom områdena Västmanland och Örebro län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Samråd inför kommande trafikupphandling inom Svealandstrafikens regi
Del nr: VL180097
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen