534971-2019 - ÄndringSverige-KRISTIANSTAD: Antiinfektiva medel för systemiskt bruk
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infektionsläkemedel 2020
Referensnummer: 2019-O001749
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33651000 Antiinfektiva medel för systemiskt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av läkemedel för successiva leveranser till Region Skåne. Avtalen gäller även för annan juridisk person som genom Avtal getts möjlighet av Region Skåne att nyttja detta Avtal. I denna upphandlingen ingår läkemedel inom terapiområdet infektion.