535004-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2018 Tolktjänster, Region Norrbotten
Referensnummer: 18/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på tolktjänster där antagen leverantör ska koordinera och tillsätta tolkar utifrån beställningar från verksamheten på bästa sätt för att säkerställa leverans till Region Norrbotten.
Verksamhet bedrivs dygnet runt i hela länet för patienter med varierade språkbakgrund. För att ge en patientsäker vård behövs tolktjänster av jämn och hög kvalitet.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen