Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av krishanteringsutbildning
Referensnummer: UH-2018-077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79430000 Krishantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser att upphandla utbildningar för sina förvaltningar och krisorganisation inom området kris och katastrofhantering. Upphandlingen görs då kommunen ska följa Lagen om kommuners och landstings åtgärder inför och vid extraordinära händelser i fredstid och höjd beredskap (LEH). Detta innebär att kommunen ska ha en övad och väl förbered krisorganisation. Målet är att förtroendevalda och anställd personal får den utbildning och övning som behövs för att de ska kunna lösa sina uppgifter vid extraordinära händelser i fredstid (2 kap. 8 § LEH). Dessutom vill kommunen kunna skräddarsy övningar och utbildningar utöver vad lagen kräver.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79430000 Krishantering, 79632000 Utbildning av personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen