535067-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag, 3D/BIM stöd till renoveringen av Kv Lejonet, Stockholms kommun
Referensnummer: 1556/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktet omfattar 3D/BIM stöd för ombyggnationen av Kv Lejonet. Se närmare under AUA.3.
Optioner
SFV äger rätt men ej skyldighet att som optioner köpa motsvarande tjänster i senare skeden av projektet. Dessa kan utlösas i tre steg.
Option 1:
Tjänster under bygghandlingsskedet
Option 2:
Tjänster under produktionsskedet
Option 3:
Tjänster under slut- och garantiskedet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen