2. Förfarande
Förfarande
Titel: Språktolktjänster
Beskrivning: Gävle kommun genomför upphandling av förmedlingstjänster gällande språktolktjänster till och från svenska. Upphandlingens syfte är att upphandla ett ramavtal för att tillgodose behovet av planerad och akut tolkservice dygnet runt, årets alla dagar. Vissa delar verksamheterna har behov av tolk med ringa eller ingen framförhållning alls. Uppdraget avser förmedling av kontakttolk (platstolk), telefontolk och video/digitaltolk.
Intern identifierare: 15562
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79540000 Tolktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Språktolktjänster