535106-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Golvvårdsmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städmaskiner
Referensnummer: RS 2023/1096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713400 Golvvårdsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende städmaskiner för professionellt bruk inklusive service och underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713410 Skurmaskiner, 42716120 Tvättmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Region Gotland med organisationsnummer 212000-0803.
Om Region Gotland
Region Gotland (tidigare Gotlands kommun) bildades 1 januari 2011 och omfattar geografiskt hela ön Gotland där cirka 60 000 personer bor och verkar året runt. De största tätorterna utanför Visby är Hemse, Slite, Roma och Klintehamn.
Region Gotland är öns största arbetsgivare med nära 6 900 medarbetare varav ungefär 250 är chefer på tre olika nivåer.
Region Gotland har även som mål att i bred samverkan bli ett ekologiskt hållbart samhälle till år 2025. De fyra fokusområdena är: Energi och klimat, Vatten, Hållbara val och Naturens mångfald. För mer information om Region Gotland se www.gotland.se.
Sedan 2010 arbetar Region Gotland tillsammans med övriga landsting och regioner i Sverige för att de produkter, och i tillämpliga fall även tjänster, som köps in är framställda under hållbara och ansvarsfulla förhållanden. För mer information om uppförandekoden se www.hållbarupphandling.se.
I de fall där det inte ställs några specifika sociala och miljömässiga krav i våra upphandlingar förväntar vi oss ändå att våra leverantörer arbetar med hänsyn till miljön och hållbara arbetsförhållanden, både i den egna verksamheten och i hela leverantörskedjan.
Region Gotlands huvudsakliga verksamhet
Region Gotland har i huvudsak tre uppdrag: kommunala uppgifter, landstingsuppgifter och det regionala utvecklingsansvaret.
Region Gotland ansvarar för socialtjänst, skolor, barn- och äldreomsorg, omsorg om funktionsnedsatta, räddningstjänst, planering av byggande, gator, vägar, vatten och avlopp med mera.
Region Gotland ansvarar även för hälso- och sjukvård, tandvård, folkhögskola och kulturfrågor.
Region Gotland är också ansvarig för regionens utveckling vilket omfattar områden som näringsliv, kommunikationer, kultur och samarbete med andra regioner i och utanför Sverige.
Former för upphandlingen och avtalet
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, genom ett Upphandlingsförfarande.
Region Gotland medger inte ersättning för upprättandet av anbud.
Kontrakt eller ramavtal
Efter genomförd upphandling kommer ramavtal att tecknas med en part.
Avtalstider
Avtalets beräknade startdatum är 2024-04-01 och gäller då till och med 2026-03-31.
Möjlighet finns att förlänga avtalet 2 gånger med maximalt 12 månader per förlängning.
Upphandlingens värde och takvolym
Upphandlingens uppskattade värde (SEK) vid annonseringstidpunkten för angiven avtalsperiod inklusive optioner och eventuella förlängningar beräknas till 5 000 000 SEK. Region Gotland garanterar dock inga volymer.Ramavtalets takvolym är 6 000 000 SEK (avser hela avtalsperioden inkl. eventuella förlängningsoptioner).
Sista anbudsdag
Sista dag för att lämna anbud är 2023-10-03 23:59.
Efter ovan angiven tid går det inte att lämna anbud genom TendSign och anbud som inkommer på annat sätt än genom TendSign får inte prövas.