535137-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Arkitektoniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Forellen 11 konsultupphandling utredning
Referensnummer: HB/2018:452
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huge Bostäder AB äger och förvaltar cirka 410 lägenheter i fyra byggnader inom fastigheten Forellen 11 i Huddinge centrum.
Fastigheten omfattar ett flertal byggnader som har byggts och i vissa fall byggts om under perioden 1956-1999. Lägenheterna är i stort behov av underhåll och upprustning. Fastigheten Forellen 11 har innergård som delvis läcker. HUGE har nu beslutat utreda hur ombyggnad lämpligen ska ske.
Beställaren anser att utredningen ska göras av en konsultgrupp som omfattar konsultkategorierna arkitekt (A), värme, ventilation och sanitet (VVS), el (E), och Konstruktion (K).
Konsultgruppen ska ledas av en projektledare (PL).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen