Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster kopplade till restaurering av våtmarker och limniska områden
Referensnummer: 512-6524-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90712000 Miljöplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen bjuder in till att lämna anbud som syftar till att teckna ramavtal för följande tjänster kopplade till restaurering av våtmarker och limniska områden inom Kronobergs län: - Utredning av vattenförrättningar/markavvattningsföretag inför restaureringsåtgärder - Restaureringsplaner för våtmarker - Restaureringsplaner för limniska områden - Inventering av naturvärden i våtmarker och limniska miljöer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90700000 Miljötjänster, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen