535169-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggarbeten
Referensnummer: 23/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser ramavtal för mindre Byggarbeten som beställs löpande. Arbetet omfattar oplanerat och planerat underhåll, mindre om-, till- och nybyggnader o dyl.
Omfattning av arbeten redovisas detaljerat i samband med varje enskilt avrop. Då en del arbeten kommer att utföras i kvarboende lägenheter ska hänsyn alltid tas till boende vid utförande av tjänsten. Likaså vid arbeten i kommunala lokaler ska hänsyn alltid visas till hyresgäster inom fastigheten.
Takvolym för ramavtalet är 250 000 000kr per år, under hela avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen