535176-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Ringstorpsskolan Helsingborg - takbyte
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRingstorpsskolan Helsingborg - takbyte
BeskrivningRingstorpsskolans tak är gammalt och uttjänt och ska bytas. Upphandlingen är påskyndad då tiden är knapp för att hinna med projektet i år.
Intern identifierare140/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetProjektet har tidigare varit ute på förnyadkonkurrens men fick dras tillbaka, nu behöver projektet utföras i år. Där av den kortare anbudstiden.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262700 Ombyggnadsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRingstorpsskolan Helsingborg - takbyte