Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskin- och transporttjänster
Referensnummer: 22/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Sjöbo kommun inbjuder intresserade entreprenörer till anbudsgivning avseende maskin-, och transporttjänster till Tekniska förvaltningens verksamheter.
Denna offentliga upphandling ska leda till ett (1) ramavtal som tecknas med två entreprenörer inom respektive del. Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens, och särskilt tekniska förvaltningens, behov av dessa tjänster. Anbudsgivning sker i enlighet med villkor i detta upphandlingsunderlag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen