535321-2021 - ResultatSverige-Umeå: Byggnation av sjukhusinrättningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nus By 5a ombyggnad våningar
Referensnummer: RS 1656-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnaden är ett hus med totalt 8 plan varav 4 plan endast består av ett klimatskal och bärande stomme i form av schaktväggar samt ett uppreglat granabgolv med 30 mm spånskiva. I husets schakt är det idag draget värme, ventilation, avlopp,vatten och gas till bef verksamhet i huset.Byggprojektet avser invändig återuppbyggnad av 4 våningsplan med en area BTA på 3200 m². Aktuella plan för återuppbyggnad är plan 2,3,6 och 7 samt plan 8 som berörs av ett radiatorbyte hos pågående administrativ verksamhet. I entreprenaden ingår även lätt rivning och anpassningar samt håltagning för blandannat avlopp för plan 6 vilket medför ingrepp hos befintlig verksamhet KTC-UMU på plan 5 som bedriver utbildning. Plan 1 berörs i form av inkoppling av Kyla.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avbryts och är ersatt av en annan.