535336-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Begravnings- och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avlidna
Referensnummer: IN-IN20-0295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98370000 Begravnings- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Transporter av avlidna från ordinärt boende inom Sörmland och Västmanland (eget hem, hos anhörig, sommarstuga eller liknande, ej kommunala äldreboende) till de förvaringsutrymmen som finns för avlidna på regionens olika sjukvårdsinrättningar, dygnet runt årets alla dagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Västmanland
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 98371000 Begravningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport av avliden inom region Västmanland i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Transport av avliden
Del nr: Sörmland
Transport av avliden inom region Sörmland i enlighet med Upphandlingsdokumenten.