535345-2021 - ResultatSverige-Umeå: Byggnation av sjukhusinrättningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny byggnad Lycksele lasarett för klinisk kemi samt bild- och funktionsmedicin
Referensnummer: UH-2021-329
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggprojektet avser en fristående nybyggnation vid Lycksele lasarett.
Byggnaden kommer att inrymma klinisk kemi, blodcentral och röntgenmottagning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggnaden omfattar 3 våningsplan med en area BTA på 3141 m² med anslutningskulvertar och skywalk till övriga sjukhuset.
I projektet ingår även dränering och VA runt by 105/106 samt innergård by 105/108. I samband med VA söder sida av by 105 behöver ett antal parkeringsplatser flyttas söderut mot bäck under tiden markarbetet pågår.