Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform i grundskolan inklusive grundsärskolan
Referensnummer: 18125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Lärplattform i grundskolan inklusive grundsärskolan.
Ett långsiktigt partnerskap ska skapas och utvecklas med hög behovsförståelse för Umeå kommun. Umeå kommun har tecknat kontrakt för en icke-exklusiv, i tiden obegränsad, nyttjanderättslicens inklusive support och underhåll. Underhåll ska inkludera tillgång till nya versioner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 35712000 Taktisk ledning, styrning och kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen