535574-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara för kommunikation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringssystem
Referensnummer: 2-1961/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48510000 Programvara för kommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Rekryteringssystem för Karolinska Institutet
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende rekryteringsverktyg med tillhörande tjänster som beskrivs i detta förfrågningsunderlag med tillhörande bilagor.
Omfattning
I uppdraget ingår att tillhandahålla ett rekryteringsverktyg för att hantera processerna rekrytering, företrädesrätt, stipendium samt olika typer av intresseanmälningar där leverantören ansvarar för drift, underhåll, support, datalagring samt att utbilda ett begränsat antal medarbetare i att administrera verktyget.
Upphandlingen omfattar:- Tillhandahålla ett rekryteringsverktyg med tillhörande integrationer- Migrera data enligt kravspecifikation - Licenskostnad för användning av rekryteringsverktyget.- Utbildning av 10 medarbetare i KI:s lokaler- Tillhandahålla support och underhåll för systemet- Ansvara för implementering för erbjuden lösning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72224100 Planering av systemimplementation, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
KI använder idag ett webbaserat verktyg, Varbi, där KI:s superanvändare lägger upp annonser, tar emot och lagrar inkomna ansökningshandlingar, administrerar rekryteringsprocessen samt hanterar processen för företrädesrätt. Merparten av de handlingar som ska diarieföras hämtas från rekryteringsverktyget för att överföras automatiskt till diarieföringssystemet W3D3. Systemet är även integrerat med KI:s intern- och externwebb, där annonser publiceras efter att ha skapats i verktyget. Annonser och tillsättningsbeslut publiceras sedan hösten 2017 på myndighetens digitala anslagstavla.
Avtalstid
Avtalet planeras träda i kraft den 1 januari 2020 och gäller i 4 år. KI har rätt att förlänga avtalet tre (3) gånger á två (2) år för en maximal avtalstid om tio (10) år. Exakta datum fastställs inför avtalstecknandet.
KI beslutar ensidigt om förlängning ska ske.
Upphandlingen genomförs med ett öppet förfarande enligt 6 kapitlet 2 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
För mer information om upphandlingsförfaranden, se till exempel upphandlingsmyndigheten.se/upphandla/om-upphandlingsreglerna/Upphandlingsforfaranden.