Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt nyckelsystem
Referensnummer: KLF 2023/933
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44521110 Dörrlås
II.1.4.
Kort beskrivning
E-nämnden i Norrbottens län avser att upphandla ett digitalt nyckelsystem där respektive deltagande kommun med ev. aktuella bolag ska kunna teckna avtal med leverantör av det digitala nyckelsystemet.
Ett gemensamt digitalt nyckelsystem avses upphandlas för att kunna underlätta och möjliggöra effektiviseringar, samordningsvinster och flexibilitet för flertalet kommunala verksamheter i Norrbotten samt för att nå en minskad sårbarhet inom de kommunala verksamheterna. Ett digitalt nyckelsystem anses kunna underlätta och effektivisera verksamheter så som hemtjänst, räddningstjänst, renhållning, fastighetsförvaltning och fastighetsbolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 62 945 600,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44521000 Diverse hänglås och lås, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44521210 Hänglås, 44522000 Haspar, låsdelar och nycklar, 44522400 Låsdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen