See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hematologiinstrument
Beskrivning: Funktionsupphandling där leverantör ersätts med avtalat pris per utbesvarad analys till kund. Inga tillkommande avgifter ska förekomma. Service och supportavtal ingår i upphandlingsobjektet, men skall inte ingå i pris per utbesvarad analys till kund. I övrigt hänvisas till upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: UPPH2023-00252
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Denna funktionsupphandling innebär att beställaren önskar ersätta leverantören med ett avtalat pris per utbesvarad analys till kund. Priset skall för varje analys inkludera allt som behövs för att utföra analysen, d v s instrumentkostnad, automationskostnad, reagenskostnad, kalibratorkostnader, laboratoriematerial, utbildning, all IT och mjukvaror, förbrukningsmaterial och samtliga tillbehör som krävs för att producera analyserna i Uppsala och Enköping.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: FFU
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 2. Kravspecifikation (1)