Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning av slam från enskilda avloppsanläggningar
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hämtning av slam från enskilda avloppsanläggningar inom Osby kommun och Östra Göinge kommun. För Osby kommun och Östra Göinge kommun ansvarar det kommunala gemensamägda bolaget Östra Göinge Renhållnings AB för avfallshanteringen. Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunernas skyldighet att samla in och transportera bort slam från enskilda avloppsanläggningar.
Östra Göinge Renhållnings AB (ÖGRAB) avser teckna avtal för perioden 2019-02-01 t.o.m. 2026-01-31 med rätt för beställaren till förlängning i två (2) år med ett (1) år i taget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen