535659-2020 - ResultatSverige-OSKARSHAMN: Administration avseende turism
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Destinationsutveckling och -marknadsföring
Referensnummer: U-104-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75125000 Administration avseende turism
II.1.4.
Kort beskrivning
Oskarshamns kommun upphandlar en leverantör som i samråd med kommunen arbetar med destinationsutveckling och -marknadsföring.
Upphandlingen omfattar följande tjänster:
• Varumärkesarbete och platsmarknadsföring
• Rekrytering, talangjakt och boende- och inflyttarfrågor
• Evenemang, upplevelser och möten
• Utveckling av handel och stadskärna
• Oskarshamns Turistbyrå & utveckling av besöksnäring
• Näringslivsutveckling
Den blivande leverantören ska agera som en extern utförare i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341200 Managementtjänster avseende reklam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen