535667-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal radondosor inkl. analys i laboratorium samt radonkontroll av inomhusmiljöer
Referensnummer: KSN-2020-01676
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nedanstående anbudsområden. Köparen avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde. Anbud kan lämnas på ett eller båda anbudsområdena.
1. Radondosor inkl. analys i laboratorium. En leverantör som kan tillhandahålla radondosor inkl. analys i laboratorium.
2. Radonkontroll av inomhusmiljöer. En leverantör som löpande (vid beställning) kan utföra kompletta radonkontroller av inomhusmiljöer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38296000 Mätdon, 38300000 Mätutrustning, 38340000 Instrument för mängdmätning, 38341000 Apparater för strålningsmätning, 38341200 Strålningsdosmätare, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2