535683-2020 - ResultatSverige-Västerås: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter trafikplanering/dimensionering
Referensnummer: BN-2020/00447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal av konsulttjänster för trafikplanering/dimensionering.
Detta omfattar utredningar, analyser, prognoser, kapacitetsberäkningar och dimensionering
Av trafik och parkering samt framtagande av principutformnings- och gestaltningsförslag
Av gaturummet. I uppdraget omfattas även att kunna göra konsekvensbeskrivningar och kostnadsuppskattningar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Av gaturummet. I uppdraget omfattas även att kunna göra konsekvensbeskrivningar och
Kostnadsuppskattningar