Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal djurfoder och strö
Referensnummer: FS 2.1.2-2011-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet upphandlar dels djurfoder, dels strö enligt vad som anges i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen är uppdelade i två delar - en för djurfoder och en för strö. Anbud kan lämnas på en del eller på båda delarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Expanderat foder
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15700000 Djurfoder, 03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter, 03417100 Sågspån
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen gäller dels ett ramavtal avseende djurfoder, dels ett ramavtal avseende strö som - inkluderat förlängningsoptioner - i båda fallen sträcker sig över fyra år.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/01/2022Slut: 31/12/2023
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Förlängningsoption till: 2024-12-31
Förlängningsoption till: 2025-12-31
Strö
Del nr: 2