Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster
Referensnummer: UPPH2018-0105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av bemanningstjänster avseende specialistläkare, specialistsjuksköterskor, allmänsjuksköterskor, röntgensjuksköterskor och barnmorskor till Region Uppsalas samtliga verksamheter. Upphandlingen omfattar 31 avtalsområden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79610000 Personalförmedling, 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 79625000 Förmedling av läkare, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster, 85141100 Barnmorsketjänster, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen