53604-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distansutbildning kurser på gymnasial nivå
Referensnummer: 2022/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun inbjuder till anbudsgivning avseende Distansutbildning kurser på gymnasial nivå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80210000 Teknisk och yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80212000 Yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska i enlighet med lag, förordning, kursplaner, nationella styrdokument, riktlinjer och krav genomföra distanskurser (yrkespaket) inom gymnasieprogrammen Barn och fritid, Vård och omsorg, Försäljning och service samt allmänna kurser på gymnasial nivå inom GY11/VUX12 för yrkes- och högskoleförberedande examen och för särskild behörighet för vidare studier till högskola/universitet och yrkeshögskola.