536056-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Parkeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringstjänster
Referensnummer: IN-IN23-0141
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att för Region Sörmlands räkning leverera och administrera en komplett parkeringslösning enligt punkt 3.3 för parkeringar på fastigheterna Nyköpings lasarett (NLN), Regionkansliet Nyköping (RK) och Mälarsjukhuset Eskilstuna (MSE) enligt bifogade bilagor "kartor".
Vid avtalsstart ska det finnas 10st parkeringsautomater på Mälarsjukhuset, 5 st vid Nyköpingslassarett och 1 st vid regionkansliet.
Beslut om att införa avgifter för parkeringar på Kullbergska sjukhuset i Katrineholm (KSK) ska fattas under hösten 2023 vilket innebär 4 st parkeringsautomater. Om avgifter införs enligt beslut kommer detta innebära att Katrineholm omfattas av samma kompletta parkeringslösning som i Nyköping och Eskilstuna från avtalsstart
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 8 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans och administrera en komplett parkeringslösning för parkeringar kring Nyköpings lasarett/Centralförvaltningen och Mälarsjukhuset. I parkeringslösningen ingår bl.a. leverans, installation och driftsättning av parkeringsautomater, kundtjänst, systemunderhåll samt parkeringsövervakning.
Omfattning
För tillfället finns 4st befintliga parkeringsautomater vid Nyköpings Lasarett. Mälarsjukhuset i Eskilstuna har 9 st befintliga parkeringsautomater, samtliga av dessa ska bytas ut till nya parkeringsautomater som leverantören äger, tillhandahåller och förvaltar åt Region Sörmland.
Beslut om att införa avgifter för parkeringar på Kullbergska sjukhuset i Katrineholm (KSK) ska fattas under hösten 2023 vilket innebär 4 st parkeringsautomater. Om avgifter införs enligt beslut kommer detta innebära att Katrineholm omfattas av samma kompletta parkeringslösning som i Nyköping och Eskilstuna från avtalsstart och debiteras enligt inlämnande anbudspriser i 4.1.2. Annars kommer det att betraktas som option enligt punkt 2 nedan och debiteras enligt inlämnande anbudspriser enligt 4.1.3.
Samtliga delar som beskrivs i underlaget ska täckas av den i anbud lämnade fasta månadskostnaden för respektive tjänst där köparen inte anger något annat.
Köparen har option på följande:
1- leverans av upp till ytterligare 10 st parkeringsautomater med motsvarande omfattning som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
2- komplett parkeringsövervakning för parkeringar kring Kullbergska sjukhuset i Katrineholm enligt punkt 3.3 om Region Sörmland beslutar att införa parkeringsavgifter.
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.