Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon - operationell leasing
Referensnummer: 21222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Fabriksnya fordon (personbilar och transportbilar) för operationell leasing med option på fler fordon med samma kravspecifikation om säljaren och köparen så överenskommer, samt option på köp efter avlutad leasingperiod.
Avrop från ramavtalet kommer att utföras med hjälp av förnyad konkurrensutsättning där samtliga antagna säljare får en förfrågan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34136000 Skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå kommun har närmare 400 fordon på leasing och dessa leasas i normalfallet under 36 månader och byts därefter ut löpande.
Kostnader för fordonslesasing Umeå kommun:
2018 23.407.693 kr
2019 23.886.706 kr
2020 22.428.322 kr