536066-2022 - ResultatSverige-Västerås: Medicinska specialisttjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distansradiologi Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN22-0201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för radiologiska granskningstjänster på distans i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet.
Denna upphandling består av följande delar: A. Granskning av akuta undersökningar under jourtid B. Granskning av elektiva undersökningar
Anbud ska lämnas på samtliga delar.
Köparen kommer att teckna avtal med max en (1) leverantör.
Antalet utförda akuta undersökningar under jourtid uppgick 2021 till 4 235 stycken (3 168 DT och 1 084 konventionella undersökningar).
Gällande den elektiva granskningen var behovet lågt under 2021 beroende på aktuell bemanningssituation.
Takvolymen i ramavtalet är 28 000 akuta undersökningar och 52 000 elektiva undersökningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85148000 Medicinsk analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, DU-UPP18-0111 som löper ut 2022-11-30. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Volymuppgifter
Uppgifterna nedan baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Antalet utförda akuta undersökningar under jourtid uppgick 2021 till 4 235 stycken (3 168 DT och 1 084 konventionella undersökningar). Bedömningen är att detta inte kommer minska under den kommande avtalsperioden utan snarast fortsätta öka i antal. Därför uppskattas antalet akuta undersökningar uppgå till 4 300 – 4 500 undersökningar årligen under avtalsperioden.
Gällande den elektiva granskningen var behovet lågt under 2021 beroende på aktuell bemanningssituation. Köparen ser dock att ett fortsatt behov av elektiv granskningstjänst kan uppkomma periodvis under kommande avtalsperiod för att kapa toppar i produktion, svackor i läkarbemanning eller tillfällig kompetensbrist inom vissa sköra områden. Köparen kan med relativt kort framförhållning begära detta.
Takvolym
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.