53607-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsartiklar för Gynekologi-Obstetrik – RS 2016-04549.
Referensnummer: 17/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder Er att lämna anbud avseende olika förbrukningsartiklar inklusive utrustningar inom Gynekologi-Obstetrik/BB samt inklusive tillbehör och reservdelar för befintlig utrustning inom VGR. Det beräknade värdet för aktuella produkter uppgår till ca 7,2 MSEK per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141118 Torkar och suddar, 33141200 Katetrar, 33141210 Ballongkatetrar, 33141230 Dilatator, 33141240 Katetertillbehör, 33141411 Skalpeller och knivblad, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33681000 Nappar, bröstkupor och liknande babyartiklar, 33710000 Parfymer, toalettartiklar och kondomer, 33711770 Nappar för spädbarn, 33712000 Kondomer, 33750000 Babyvårdsprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen