Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn
Referensnummer: 180201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44400000 Diverse industriframställda produkter och tillhörande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av 2 st automatiska slangupprullningssystem till befintliga pumpar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42124000 Delar till pumpar, kompressorer eller motorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillverkaren av tidigare inköpt pump har nu konstruerat en automatiserad slangupprullare som gör att ingen personal behöver vara placerad på containertaket.
För att få tillgång till denna lösning avser MSB att gå direkt till tillverkaren och köpa två slangupprullningssystem och komplettera nuvarande pump för att få bort farliga och tunga arbetsmoment och snabbare hantering efter utförd insats.
Det finns inget som tyder på att någon annan leverantör kan erbjuda likvärdig lösning som till 100 % är kompatibel till befintlig pump.