Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastmaskin
Referensnummer: UH-2023-133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av lastmaskin till Avfall i Motala kommun som skall drivas med HVO 100 %.
Maskinen kommer i huvudsak att användas för att lasta avfall på avfallsupplaget men även till diverse annat som t ex snöröjning samt lastning och lossning.
Maskinen skall vara fabriksny.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43261100 Lastmaskiner