536185-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fördelningsstation Säve flygplats
Referensnummer: 21-0104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser totalentreprenad för ny fördelningsstation till Göteborg Energi Nät AB (GENAB).
Fördelningsstationen ska uppföras på Säve flygfälts fastighet
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31170000 Transformatorer, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314310 Kabelläggning, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen