536279-2021 - ResultatSverige-Vaxholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matinköp via webb - Hemtjänsten, förskola och skola
Referensnummer: KS 2021/94.059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholms stad avser att upphandla ett ramavtal med en leverantör avseende beställning, varuplock och leverans av dagligavaror via webbportal till biståndsberättigade brukare samt till Stadens förskolor och skolor under sommarperioden.
För hemtjänst betalar kommunen för plock och leverans. Varorna betalas av brukarna. Måltidsenheten betalar samtliga kostnader för förskola och skola.
Beställaren förbinder sig inte att avropa en viss volym/kvantitet. Leverantören förbinder sig att leverera i enlighet med beställarens verkliga behov.
Ramavtal tecknas med en (1) leverantör. Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning på ytterligare två (2) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym baseras på statistikuppgifter samt uppskattad årlig förbrukning. Volymen garanteras inte.
Förväntad takvolym utrycks i kr för samtliga potentiella 4 år, och är enligt nedan:
4 000 000  (max 10 000kr/år måltidsenehten)
UPPSKATTAD VOLYM FÖR BESTÄLLNINGAR AV HEMTJÄNST
Det är ca (200) per månad, dvs (50) per vecka.
UPPSKATTAD VOLYM FÖR BESTÄLLNINGAR FÖRSKOLOR OCH SKOLOR
Det är max ett (1) per vecka under veckorna 25-31.