536309-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Process och ärendehanteringssystem Falun
Referensnummer: GNU 2023/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar ett IT-system för ärendehantering till Falu kommuns olika processer. Systemet ska förenkla medborgares och anställdas kontakt med Falu kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska erbjuda en systemlösning anpassningsbart IT-system där kommunen själv kan skapa och hantera processer riktade mot såväl interna som externa intressenter, bland annat avseende kundtjänst, avvikelser, synpunkter och klagomål. Efterfrågat IT-system ska vara framtidssäkert, skalbart och modernt samt kompatibelt med Beställarens övriga IT-miljö(såväl befintlig som framtida).