536322-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Bildäck
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck 2021
Referensnummer: 2021/2972
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34351100 Bildäck
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för däck med tillhörande tjänster för Skogsstyrelsens 80 kontor runtom i hela Sverige.
Orientering
Skogsstyrelsen inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende däck med tillhörande tjänster.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med ett öppet förfarande.
OBS! Pga. föregående organisatoriska problem kan förfarandet vara påskyndat med kortare annonseringstid än normalt.
Sista dag för anbudsinlämning: 2021-09-27 23:59
Anbud ska vara på svenska inkl. samtliga bilagor.
Upphandlande myndighet:
www.skogsstyrelsen.se.
Skogsstyrelsen har i dagsläget ca 600 registrerade personbilar, släpvagnar och lätta lastbilar.
Antal avtalsparter.
Skogsstyrelsen har för avsikt att teckna avtal med tre (3) däckleverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Skogsstyrelsen är myndigheten för frågor som rör skog och som arbetar på medborgarnas uppdrag för att landets skogar ska vårdas och brukas så att skogen ger en uthålligt god avkastning samtidigt som biologisk mångfald bevaras. Skogsstyrelsen arbetar också med att lyfta fram skogens värden för rekreation och friluftsliv, samt att öka medvetandet om skogens betydelse. Läs mer om oss på www.skogsstyrelsen.se.
Vi leder utvecklingen i skogen för ett hållbart samhälle. Vi arbetar på medborgarnas uppdrag för att skogens alla värden ska tas tillvara på ett väl avvägt sätt. Genom ökad tydlighet och synlighet driver vi produktionsfrågorna, utvecklar miljöarbetet och lyfter skogens sociala värden.
Uppskattat värde
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3000000 kr.
Om färre än 3 avtal tecknats efter upphandlingen, eller om dom 3 avtalspartnerna har orimligt dålig geografisk spridning med avseende på Skogsstyrelsens placeringar som innefattar 79 kontor spridda över hela landet, kan ytterligare avtal att tecknas.
Se bifogad karta över Skogsstyrelsens kontor.