536342-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende tjänster för support och underhåll av Transmissionsövervakningssystem (TÖS)
Referensnummer: TN 2020-1367
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren äger och förvaltar ett transmissionsnät som är en del av Bestäl-larens hela telekommunikationsnät. Transmissionsnätet är utsträckt över hela Stockholms län och består i huvudsak av aktiv utrustning samt fiberop-tiska kablar. Delar av tranmissionsnätet har nått sin tekniska livslängd och behöver ersättas, specifikt är det PCM-utrustning som byts ut mot TDM-utrustning. IT-tjänsten TÖS innehåller IT-komponenter för styrning och övervakning av TDM-utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet kommer att bestå av fasta och rörliga tjänster. Fasta tjänster omfattar incidenthantering, Problemhantering, Användarstöd Beställningsrutiner, Behörighetsadministration, Licenshantering, Förebyggande underhåll, Kon-figurationshantering, Testning och Livcykelhantering.
Rörliga tjänster är i första hand utveckling och beredskap.