536347-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter
Referensnummer: ABBE 2020/439
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser tillhandahållande av konsultstöd inom anbudsområdena:
Industriprojekt respektive Mark- och anläggningsentreprenader.
Tilldelning av kontrakt sker genom särskild fördelningsnyckel för små uppdrag och förnyad konkurrensutsättning för stora uppdrag.
Anbud kan lämnas på ett (1) eller två (2) anbudsområden. För varje anbudsområde kan upp till två (2) resurser offereras inom varje offererat kompetensområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA. 3 Orientering om projektet och uppdraget
Syftet med denna upphandling är att täcka beställarens behov av tekniska konsulter.
Industriprojekt
Detta avser arbeten på beställarens anläggningar inom:
Kraft- och värmeproduktion
Fjärrkyla
Avfalls- /återvinningsanläggning
Avloppsreningsverk
Gasproduktion/fordonsgasanläggning
Elproduktion, t.ex. vattenkraftdammar och anläggningar för elproduktion
Eldistributionsanläggning, t.ex. projekt och åtgärder på fördelningsstationer
Mark- och anläggningsentreprenader
Detta avser infrastrukturprojekt, inom:
VA
Elnät
Fjärrvärme
Stadsnät
Mark/Gata
Landskapsarkitekt
Uppdragen kräver att konsulten har förmåga att arbeta självständigt och genomföra uppdrag med hög kvalitet.
Preliminär ramavtalsperiod är 1.1.2021 - 31.12.2021 med möjlighet till förlängning om 3 perioder om vardera 12 månader.
Med ramavtalet som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Uppskattad volym för uppdragen är cirka 10 000 timmar/år.
Ramavtalet innebär ingen volymgaranti eller exklusiv rättighet för konsulten att tillhandahålla de tjänster som omfattas av ramavtalet. Ytterligare närliggande tjänster kan komma att ropas av inom ramavtalet.
Beställaren kan i enskilda projekt upphandla samma tjänster på annat sätt.
Beställaren har för avsikt att, för respektive anbudsområde, teckna ramavtal med samtliga kvalificerade konsulter. Ramavtalet kan under avtalstiden komma att ersättas med ett Dynamiskt Inköpssystem (DIS) till vilket kvalificerade leverantörer har rätt att ansluta sig.