536469-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Godshantering
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession - Logistikområde B Haraholmen
Referensnummer: 19INK068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63110000 Godshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänstekoncession för operatörsdrift inom nytt logistikområde på Piteå Port & Hub. Koncessionsinnehavaren kommer att äga rätt att bedriva godshantering inom logistikområde B t. ex lastning/lossning, omlastning, terminalhantering etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63111000 Containerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen