Huvudsaklig CPV-kod 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar ca 5500 m ny vattenledning mellan Vieryd och Kullåkra i Ronneby kommun, På ca 1800 m av sträckan,mellan Lilla kulleryd och Kullåkra, ska även en tryckspillvattenledning förläggas parallellt med vattenledningen.
Arbetet ska till största del utföras med schaktfriametoder.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231110 Rörläggningsarbete, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen