2. Förfarande
Förfarande
Titel: Adiabatiska kylmedelkylare till Mälarenergis fjärrkylanläggning i Kv. Läkaren, Västerås
Beskrivning: Upphandling avser inköp och leverans av adiabatiska kylmedelkylare, vattenbegjutningen ska ske med ”pads”. Begjutning med dysor undanbedes. Mälarenergi AB kommer att uppföra en kylanläggning på 11,4 MW fördelat på 2 kylmaskiner.
Intern identifierare: 2025/43
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42000000 Industrimaskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 31140000 Kyltorn, 42990000 Diverse specialmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000